Język Francuski za darmo

Język francuski za darmo [PDF, strony, nauka bezpłatnie]

Z pozoru nauka języka francuskiego wydaje się kosztowna i czasochłonna, jednak wcale nie musi taka być – obecnie pojawia się coraz więcej materiałów do nauki francuskiego, które są dostępne zupełnie za darmo, na przykład bezpłatne aplikacje na smartfony i tablety, fiszki francuskie czy materiały PDF do pobrania.

Znajomość języków obcych to wiedza, w którą zawsze warto inwestować. W dzisiejszych czasach umiejętności językowe to atut, do której pracodawcy przykładają szczególną wagę. Podstawowa znajomość języka angielskiego stała się standardem, więc by wyróżnić się wśród innych kadydatów warto postawić na mniej popularny język, na przykład francuski. Jest to przepustka do pracy w firmach, które na co dzień współpracują z Francuzami lub nawet szansa na pracę za granicą. Pracodawcy doceniają wysiłek włożony w naukę języka francuskiego, gdyż nie jest on tak popularny i wszechobecny jak angielski.

Nawet mimo znajomości angielskiego można mieć problemy z wyjazdami zagranicznymi – często okazuje się, że podróże do krajów francuskojęzycznych wymagają znajomości francuskiego. Statystycznie znajomość języka angielskiego wśród dorosłych we Francji jest najniższa wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej! Turyści często mają więc problem z dogadaniem się nawet w najbardziej popularnych turystycznie miejscach, takich jak Paryż czy Lyon. Język angielski nie wystarczy tym bardziej, jeśli planujemy dłuższy pobyt we Francji.

Jednak Francja to nie jedyny kraj, w którym można wykazać się znajomością języka francuskiego. Ta umiejętność ułatwi podróże do Belgii, Szwajcarii, Kanady i większości krajów Afryki (np. Maroko, Tunezja, Algieria). Dzięki znajomości jednego języka otworem staje przed nami praktycznie cały świat!

Niestety, zazwyczaj kursy francuskiego są kosztowne, a czasem również trudno dostępne. Czy to oznacza, że musimy płacić za drogie materiały do samodzielnej nauki? Okazuje się, że nie. Na szczęście internet dostarcza wiele materiałów, dzięki którym możliwy jest prawdziwy kurs językowy całkowicie za darmo!

Fiszki francuskie [PDF]

Francuski Fiszki PDF
Fiszki to popularna nazwa na praktyczne, małe karteczki ze słówkami w języku francuskim i polskim (tłumaczenie po drugiej stronie kartki). W sprzedaży są gotowe zestawy, jednak można je zrobić również samemu, by lepiej dopasować ich zawartość do indywidualnych potrzeb. Wystarczy wydrukować potrzebne nam słownictwo, wyciąć fiszki i powtarzać je w ciągu dnia. Dzięki takiej prostej rzeczy możemy uczyć się nowych słówek, w każdym miejscu. Być może zwróciliście uwagę na osoby w tramwajach czy busach, które w czasie podróży przeglądają takie karteczki. W taki sposób, zamiast marnować cenny czas na dojazdach, poznają nowe słówka i utrwalają te już przyswojone. Fiszki francuskie w PDF są do pobrania bezpłatnie z wielu miejsc w sieci – można je samodzielnie pociąć po wydrukowaniu. Gotowe fiszki kupisz w księgarniach lub Empiku. Warto jednak zrobić krok do przodu i korzystać z mobilnych fiszek francuskich, czyli pobrać bezpłatną aplikację mobilną na Android, Windows Phone czy iOS (iPhone, iPad):

Aplikacje mobilne do nauki języka francuskiego

Francuski aplikacja mobilna
Obecnie większość z nas posiada smartfon i korzysta z licznych aplikacji mobilnych. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w ten sposób można również nauczyć się języka! Mobilne aplikacje do nauki języka na smartfony i tablety to najprostszy i najefektywniejszy sposób na naukę języka w dowolnym momencie. Warto jednak zwrócić uwagę czy dana aplikacja wymaga dostępu do internetu. Jedną z najpopularniejszych obecnie aplikacji językowych jest Ucz się języka francuskiego, która zapewnia kompleksowy kurs od podstaw, a dodatkowo działa również offline. Pozwala ona na naukę wymowy, gramatyki, słówek (zawiera fiszki francuskie) a także na powtarzanie materiału dzięki testom. Przyda się zarówno w nauce od postaw, jak i do utrwalania zdobytej już wiedzy.

Francuskojęzyczne serwisy internetowe

Jednym z najprostszych sposobów na utrwalanie zdobytej wiedzy jest śledzenie francuskojęzycznych serwisów internetowych. Warto odwiedzić na przykład Lemonde.fr. Jest to strona internetowa jednego z największych francuskich dzienników, na której zamieszczane są najnowsze artykuły o wydarzeniach z Francji i ze świata, a ponadto interesujące reportaże na wszystkie tematy, od technologii po podróże. Dla tych, którzy nie przepadają za czytaniem długich tekstów w obcym języku, dobrym sposobem będzie oglądanie francuskich programów telewizyjnych. Francuski Canal+ zamieszcza wszystkie swoje programy na stronie canalplus.fr. Można tam wybierać spośród programów informacyjnych, kulturalnych, komediowych, seriali i innych, a wszystko całkowicie za darmo.

Konwersacje francuskie

Dobrym sposobem na poprawę znajomości języka, szczególnie dla początkujących, są konwersacje po francusku. Jest to najłatwiejsza metoda nauki języka obcego, która umożliwia przy okazji poznanie nowych, ciekawych osób. Możesz znaleźć partnera w grupie tandemowej do regularnych spotkań na żywo lub do konwersacji przez internet – na przykład serwis Skype oferuje forum dla uczących się języków obcych, na którym można zamieścić własne ogłoszenie lub wysłać wiadomość innemu użytkownikowi.

Strony poświęcone nauce języka francuskiego

Aby utrwalić to, czego się nauczyłeś, warto zaglądać na strony typu lepointdufle.net. Jest to jedna z największych baz francuskich ćwiczeń za darmo. Zawiera także ciekawe materiały dotyczące francuskiej kultury i historii, nagrania audio, testy i inne. Słówek możesz uczyć się też w nowym portalu nauka.uczsiejezyka.pl (obecnie w wersji beta, a więc rozwija się na bieżąco).

Kursy wideo

W internecie można znaleźć wiele darmowych kursów nauki francuskiego stworzonych przez rodowitych Francuzów. Warto skorzystać z tego sposobu, by od samego początku uczyć się poprawnej wymowy. To również prosty i efektywny sposób na zapamiętywanie słówek – ważne, by jak najwięcej słuchać i powtarzać. Przykładowy kurs od postaw znajduje się tutaj:

Rozmówki francuskie

Francuski rozmówki
Istnieją dedykowane rozmówkom zagranicznym PDF-y, które z łatwością pobierzesz i wydrukujesz lub wczytasz na swój smartfon lub tablet. Najwięcej możliwości daje druga opcja – urządzenie mobilne mamy zawsze przy sobie, nie musimy pamiętać o zabieraniu kartek ze sobą. Mobilne rozmówki francuskie mają jedną niezaprzeczalną przewagę nad wszystkimi papierowymi pomocami naukowymi – możemy odtworzyć brzmienie słówka z lektorem francuskim – wtedy zawsze mamy pewność, że uczymy się dobrze wypowiadać dane słowo.

Jakie sposoby nauki francuskiego bezpłatnie znasz Ty? Z których materiałów w PDF lub online korzystasz?
Napisz!

Poleć znajomym!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*