Niemiecki

Język niemiecki za darmo [PDF, strony internetowe – bezpłatnie]

Czy zdarzyło ci się kiedyś, że zatrzymał Cię na ulicy pytający o drogę turysta z Niemiec, a Ty nie potrafiłeś go zrozumieć Czy bywa tak, że rozmawiając z Niemcem nie wiesz jak płynnie wyrazić swoje myśli? Czy na samą myśl o rozmowie w języku niemieckim czujesz przerażenie? Tak? Czytaj więc dalej. Poznasz źródła pozwalające poznać język niemiecki za darmo – ebooki w PDF, aplikacje mobilne oraz przydatne strony internetowe.

Znajomość języków jest bardzo ważną umiejętnością, a zwłaszcza tak popularnych jak angielski, niemiecki czy hiszpański. To bardzo wyróżnia nasze CV, gdy poszukujemy pracy, dzięki temu możemy dotrzeć do większej ilości informacji, a także odnaleźć się w nietypowych sytuacjach w kraju i za granicą. Twój urlop i praca zawodowa mogą być na zupełnie innym poziomie, jeśli możesz swobodnie porozmawiać z turystami z innych krajów.

Jednym z popularniejszych języków obcych jest język niemiecki. W końcu do Niemiec mamy zawsze blisko. Dlatego później nie będzie problemu ze zweryfikowaniem go w praktyce. Kurs języka niemieckiego jednak to często dosyć kosztowna sprawa. Co zrobić, jeśli zapis na semestr w szkole językowej leży poza granicami naszych możliwości? Czy wystarczy chcieć? Oczywiście. Dziś rozwój technologii umożliwia korzystanie z dużej ilości alternatywnych metod. Oto zestawienie najciekawszych materiałów do nauki języka niemieckiego. Każda z nich za darmo.

Aplikacja mobilna do nauki niemieckiego

Niemiecki Bezpłatnie
Jest to chyba jedyna bezpłatna w całości aplikacja mobilna do nauki języka niemieckiego. Ucz się języka niemieckiego pozwala przyswajać słówka, utrwalać wiedzę w testach oraz rozwijać swoje kompetencje językowe. Kurs niemieckiego przyda się zarówno początkującym, jak i tym, którzy szlifują już swój niemiecki. Warto pobrać – w końcu jest za darmo.

 

Strony internetowe z niemieckim

Są olbrzymim zbiorem słówek, zasad gramatycznych czy praktycznych ćwiczeń. Kiedy nie jesteś czegoś pewien, warto właśnie tu zaglądać. Świetne jest to, że wokół każdej pojawia się grupa ludzi uczących się tego samego. Zdarza się, że w ramach wzajemnej pomocy użytkownicy organizują sobie rozmowy w języku niemieckim na Skype’ie, czy Facebook’u. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz nauczyć się spontanicznej komunikacji, a do tego poznać nowych ludzi.
Ciekawą stroną tego typu jest http://www.niemiecki.ang.pl/, gdzie poznasz słownictwo od samych podstaw, aż do zaawansowanych poziomów.

Wideokursy

Wiele ich jest na YouTube. Oglądając je możemy usłyszeć wymowę konkretnych słów. To przecież ważne. Pomogą nam zadbać o prawidłowy akcent i osłuchać się w języku. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla ludzi z rozwiniętą pamięcią słuchową.
Przykładowa lekcja:

Fiszki niemieckie

Fiszki to małe karteczki z napisaną na jednej stronie polską nazwą słowa i z jego niemieckim odpowiednikiem na odwrocie. Możesz je kupić gotowe lub zrobić samodzielnie. Wystarczy, że skorzystasz z gotowej bazy słówek i zapiszesz je dwustronnie na małych kartkach. Przy regularnych powtórkach, odczujesz sporą różnicę w wysławianiu się i rozumieniu języka.

Niemiecki fiszki elektroniczne

Fiszki w formie komputerowej. Tu nie musisz się męczyć z ręcznym pisaniem, wystarczy funkcja CTRL+C i CTRL+V. Poza tym program sam planuje nam powtórki, więc wymagane zaangażowanie jest naprawdę minimalne. Możemy sami stworzyć swoje zestawy słówek, albo pobrać te, które zrobili już inni użytkownicy. Istnieje nawet możliwość synchronizacji baz pomiędzy komputerem, tabletem i smartfonem. Wartą uwagi aplikację do elektronicznych fiszek znajdziesz tu: http://ankisrs.net/.

Darmowe podręczniki języka niemieckiego

Możesz pobrać z Internetu gotowe podręczniki w wersji elektronicznej. Ebooki w PDF są dostępne na przykład na http://niemiecki-mp3.e-nexto.com.pl/2010/06/niemiecki-w-1-miesiac-kurs-niemieckiego.html
To wygodne rozwiązanie, bo możesz zapisać je za darmo na swoim komputerze, czy telefonie i zawsze mieć przy sobie, nawet bez dostępu do Internetu.
PDF za darmo dostępne są często jako podręczniki w domenie publicznej (Public Domain) – nie trzeba zatem łamać praw autorskich i szukać niemieckiego na chomikuj.pl – choć tam także znajdziemy wiele bezpłatnych i udostępnionych zgodnie z prawem materiałów dydaktycznych.

Niemieckie artykuły

Na wyższych poziomach zaawansowania ważne jest czytanie wiadomości w języku niemieckim. Utrwalamy już poznane słowa, uczymy się je rozumieć w różnych kontekstach i obserwujemy konstrukcję zdań. W tym celu warto zaglądnąć tutaj: http://www.dw.de/ – po zmianie języka na niemiecki możemy czytać do woli.

Muzyka z Niemiec

Słysząc uczymy się efektywniej. A jeśli tekst ulubionej piosenki ma nowe dla nas słowa, to przyswajamy je dużo szybciej niż normalnie. To genialne rozwiązanie dla tych bardziej opornych. Piosenki w języku niemieckim to w polskim radio rzadkość, ale czemu by nie zrobić własnej playlisty i słuchać w drodze do pracy? Zawsze staraj się zrozumieć o czym śpiewają wokaliści, a następnie sprawdzaj na ile miałeś rację. Ciekawą do tego stroną jest http://www.tekstowo.pl/ , gdzie znajdziesz teksty oraz ich polskie tłumaczenia do wszystkich znanych piosenek. Ucz się, porównuj, wyciągaj wnioski, aż w końcu rozmowy po niemiecku staną się dla ciebie przyjemnością.

Rozmówki Polsko-Niemieckie na smartfona i tablet

Darmowy niemiecki
Dostępne są rozmówki drukowane, w PDF oraz na smartfon i tablet. Najwygodniejsze są te ostatnie – na urządzenia mobilne. Możemy zainstalować głos lektora i odsłuchiwać wymowę już bezpośrednio za granicą, w docelowym miejscu podróży. To przyda się w najbardziej kluczowych chwilach podróży zagranicznych. Do pobrania zupełnie za darmo!

autor: Edyta Wajda

Poleć znajomym!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*