Język włoski za darmo [PDF, strony internetowe, nauka bezpłatnie]

Nauka języka włoskiego to nie tylko szkoły i kursy językowe, ale również bogata oferta bezpłatnych stron i materiałów dostępnych za darmo w internecie. Na wielu z nich mamy taką możliwość jak “pobierz PDF” z ciekawymi lekcjami po włosku, z których sami możemy się uczyć. Przydatne mogą okazać się również bezpłatne aplikacje mobilne zawierające kursy języka włoskiego.

Jeżeli opanowaliście już naukę języka angielskiego, który w dzisiejszych czasach jest niezbędną koniecznością, warto zastanowić się nad podjęciem nauki kolejnego języka. My proponujemy włoski – należący do języków romańskich, silnie zróżnicowany. Współczesny język włoski oparty jest na standardzie toskańskim wypracowanym przez Dante Alighierego, Francesco Petrarke i Giovannii Boccaccio na przełomnie XIII i XVI wieku.

Na liście najczęściej używanych języków świata język włoski znajduje się na 23. miejscu w rankingu. Posługuje się nim blisko 65 milionów ludzi. Włoski to lingua wielkich pisarzy, artystów, poetów, literatury – bogatej i różnorodnej kultury Italii, dlatego aby lepiej ją poznać, warto opanować tę mowę. Jest bardzo melodyjna i otwarta – nauka przychodzi z łatwością i sprawia większą przyjemność niż np. nauka niemieckiego. Język włoski powszechnie uważany jest za najpiękniejszy język na świecie – również za język miłości.

Gdzie znajdziemy materiały do nauki języka włoskiego? Poniżej zestawienie najciekawszych propozycji na bezpłatną naukę.

Fiszki włoskie [PDF, mobile]

Fiszki Włoski PDF
Fiszki to popularna nazwa na małe karteczki, na których zapisane są słówka w języku obcym wraz z tłumaczeniem po drugiej stronie kartki. Dzięki takiej prostej rzeczy możemy uczyć się nowych słówek, w każdym miejscu. Bardzo często można spotkać ludzi w autobusach czy tramwajach, którzy w czasie podróży przeglądają takie karteczki. W ten sposób zamiast marnować codziennie czas na dojeździe do pracy czy szkoły poznają nowe słówka i utrwalają te już przyswojone. Fiszki włoskie w PDF są do pobrania bezpłatnie z wielu miejsc w Internecie – można je samemu wydrukować i wyciąć karteczki. Możesz je też kupić gotowe w księgarniach bądź Empiku. My polecamy jednak współczesną wersję fiszek włoskich, czyli aplikację mobilną na Android, Windows Phone czy iOS (iPhone, iPad):

Aplikacja mobilna do nauki włoskiego

Włoski za darmo PDF
Wygodnym rozwiązaniem może okazać się pobranie aplikacji mobilnej do nauki włoskiego, z której możemy korzystać w każdej wolnej chwili. Bezpłatna aplikacja „Ucz się języka włoskiego” pozwala poznać słówka i zwroty w języku włoskim, gramatykę. Posiada słownik, tablice i ściągę z najważniejszymi terminami.

Strony internetowe z materiałami o Włoszech

Jest wiele stron, które oferują darmowe korzystanie z bogatych zasobów słówek, gramatyki, zwrotów języka. Niektóre serwisy online umożliwiają rozmowę z rodzimymi użytkownikami języka włoskiego na całym świecie! Oprócz wymiany bezpośrednio z użytkownikami mamy również możliwość korzystania z interaktywnych materiałów, dzięki którym możemy ćwiczyć i udoskonalać swoje umiejętności językowe. Na stronach tego typu znajdziemy również ciekawostki i informacje o języku włoskim, dzięki którym pogłębimy naszą wiedzę nie tylko o nauce języka włoskiego, ale też o samej Italii. Za przykład niech posłużą www.wloski.slowka.pl czy www.pro-wloski.pl, a także nasza witryna http://www.uczsiejezyka.pl

Rozmówki włosko–polskie


Rozmówki Włoskie
Możemy znaleźć specjalnie przygotowane PDF-y, które z łatwością wydrukujemy lub wgramy na nasz smartfon lub tablet. Atrakcyjniejsza wydaje się druga opcja – telefon mamy zawsze przy sobie, nie musimy pamiętać o zabieraniu kartek ze sobą. Kolejnym plusem jest możliwość odtworzenia brzmienia słówka z lektorem włoskim – wtedy zawsze mamy pewność, że uczymy się dobrze wypowiadać dane słowo.

Muzyka i filmy włoskie

Należy bardzo dużo słuchać w języku, który chcemy opanować – w ten sposób nauczymy się języka znacznie szybciej i lepiej! Pozwoli nam to osłuchać się z melodią języka, wymową danych słówek, ale także przyswajać zwroty i słówka nieświadomie. Do wyboru mamy: muzykę w danym języku, radio, wiadomości, filmy, podcasty, szkolenia. Internet jest pełen materiałów do słuchania – wystarczy tylko trochę poszukać tego, co nas najbardziej interesuje. Słuchając utworów możemy sprawdzić czy dobrze zrozumieliśmy tekst – wystarczy zajrzeć np. na stronę tekstowo.pl, która umożliwia sprawdzenie tekstu piosenki, a nawet jego tłumaczenie.

Czytamy po włosku!

Aby dobrze nauczyć się języka włoskiego powinniśmy mieć z nim styczność jak najczęściej – może warto zastanowić się nad czytaniem włoskiej prasy, książek, artykułów? Na naszą stronę startową zamiast polskiego portalu internetowego możemy ustawić włoski odpowiednik np. virgilio.it lub włoska agencja prasowa ansa.it i codziennie przeglądać najważniejsze informacje po włosku. Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z językiem, mogą to być po prostu bajki dla dzieci – od rzeczy prostych do Boskiej Komedii w oryginale!

Widżet / widget na pulpit do włoskiego

Alternatywą dla tradycyjnych fiszek może być widget, który zainstalujemy na swoim smartfonie lub tablecie. Codziennie otrzymujemy nowe słówko dnia, które możemy przyswoić i poszerzać swój słownik. Znajdziesz taki gadżet na przykład wraz z aplikacją “Ucz się języka włoskiego” (piszemy o niej powyżej).

Jakie jeszcze metody nauki włoskiego znasz? Jak nie zapłacić dużo lub w ogóle za poznawanie języków obcych? Dlaczego kochasz Włochy? Napisz w komentarzach o swoim patencie na język włoski!

Poleć znajomym!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*